جدیدترین های فناوری اطلاعات

همه روزه، ابزار و وسایل بیشتری، با قابلیت اتصال به شبکه‌ها و اینترنت، ساخته می‌شوند.

چشم‌انداز قدرت سایبری و خطرات جدید (بخش اول)

سه شنبه, 14 دی 1395 ساعت 20:25 اندازه قلم کاهش اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

 

شیوع و شدت عملیات سایبری در سال 2016، از گسترش خطرات پیشرفته‌تر برای امنیت جهانی، سیاست و زیرساخت‌های حیاتی، در سال پیش روی، حکایت دارد.در سال 2017، فضای مجازی، در دامنه و مقیاس بزرگ‌تری، نفوذ خود را گسترش خواهد داد. تقریباً نیمی از جمعیت جهان، طی این سال، به اینترنت دسترسی خواهند داشت.

 

هزینه‌های فناوری اطلاعات در سطح جهان، با سه درصد افزایش نسبت به سال گذشته، به 3500 میلیارد دلار می‌رسد و مؤسسات خصوصی، در کنار دولت‌ها، برای بهبود تبادل اطلاعات و بازدهی عملیاتی، انتقال داده‌هایشان به فضای ابری را ادامه می‌دهند. افزایش ارزش بازار خدمات ابری، در طول سال پیش روی، 22 درصد پیش‌بینی می‌شود و به ارزشی معادل 146 میلیارد دلار خواهد رسید.

 

همه روزه، ابزار و وسایل بیشتری، با قابلیت اتصال به شبکه‌ها و اینترنت، ساخته می‌شوند و به طور کلی، مؤلفه‌های هوشمند و اتوماتیک بیشتری می‌یابند. محققان معتقدند تعداد وسایلی که از اینترنت اشیا بهره می‌برند، در سال 2017، با رشدی 30 درصدی نسبت به سال 2015، از مرز 20.35 میلیارد دستگاه، عبور خواهد کرد.

 

این پیشرفت‌های سایبری، تهدیدات سایبری را نیز، افزایش می‌دهد. حوادث سایبری، طی سال 2016، در اقصی نقاط دنیا به وقوع پیوست. به عنوان مثال، می‌توان به سرقت 81 میلیون دلاری از یک بانک بنگلادشی، نفوذ به شبکه‌های سازمان امنیت ملی آمریکا، حمله‌ی روس‌ها به کمیته‌ی ملی حزب دموکرات و افشای هک 500 میلیون حساب کاربری شخصی یاهو، اشاره کرد.

 

شیوع و شدت عملیات سایبری در سال 2016، از گسترش خطرات پیشرفته‌تر و مکرر برای امنیت جهانی، سیاست، صنعت، و زیرساخت‌های حیاتی، در سال پیش روی، حکایت دارد.

 

دولت‌ها رهبری می‌کنند

در سال جدید، دولت‌ها، قدرت غالب در فضای سایبری باقی می‌مانند. آمریکا، روسیه، چین، انگلیس، اسرائیل، ایران و کره‌ی شمالی، پیشرفته‌ترین توانمندی‌های سایبری را در اختیار خواهند داشت. در بسیاری از این کشورها، نهادهای دولتی مخصوصی، جهت مدیریت توانمندی‌ها و بودجه‌ی حوزه‌ی سایبری، وجود دارند.

 

قدرت سایبری، در جنگ و نبرد، همچنان برای دولت در برابر دشمنان سنتی قدرتمند، مزایای نامتقارن به ارمغان می‌آورد. سیستم‌های نظامی پیشرفته و به هم پیوسته، عموماً بر اتصال مدار کوتاه مبتنی است. چین و روسیه، در پی ایجاد اختلال در ماهواره‌های اطلاعاتی ارتش آمریکا و ایجاد از هم گسیختگی در فرماندهی و مدیریت این کشور هستند. بسیاری از متخصصان، علت این تلاش را به دست آوردن مزیت نسبی در جنگ متعارف بعدی در مقابل آمریکا می‌دانند.

 

خارج از چارچوب منازعات نیز، حملات فیشینگ و جاسوسی‌های سایبری دولت‌ها از هم، در سال آینده، افزایش چشمگیری خواهد داشت.بر اساس برخی آمارهای ارائه‌شده، 85 درصد مؤسسات سطح جهان، تا به حال، حداقل یک‌بار، از طریق ایمیل‌های آلوده، حملات گسترده‌ی فیشینگ را تجربه کرده‌اند. این اتفاق، گریبان گیر برخی نهادهای سیاسی نیز شده است.

 

هک دفتر مدیریت نیروی انسانی دولت آمریکا، اعضای نشست جی20 و دفتر رئیس کمپین انتخاباتی هیلاری کلینتون، جان پدستا (John Podesta)، از مصادیق این حملات، محسوب می‌شود. با توجه به افزایش این دست فعالیت‌های مخرب سایبری در سال 2016، ادامه‌ی این روند رو به رشد، در سال پیش روی نیز، قابل پیش‌بینی است.

 

کشورها، برای نیل به اهدافی چون، جاسوسی از اطلاعات نظامی کشورها، ایجاد اختلال در زیرساخت‌های دشمنان، سرقت اطلاعات تجاری شرکت‌های بزرگ و مؤسسات مالی بین‌المللی و نقض مالکیت معنوی این شرکت‌ها، به نفوذ در شبکه‌ی کشورهای متخاصم علاقه‌ی بسیاری دارند. افزایش تمایل کشورها و مؤسسات به ذخیره‌ی اطلاعات در فضای ابری، مزیت‌های جاسوسی سایبری را به شکل چشمگیری افزایش داده است. تا زمانی که ذخیره‌ی ابری، به راحتی در دسترس و قابل اشتراک‌گذاری باشد، نمی‌توان انتظاری جز افزایش جاسوسی‌های اینترنتی، داشت.

 

بازیگران غیردولتی، پیروی می‌کنند

فعالیت‌های بازیگران غیردولتی قدرتمند سایبری، در سال 2017، پیچیده‌تر خواهد شد. گروه‌های سازمان‌یافته‌ی هکری، همچنان یک تهدید اساسی برای جهان خواهند بود. پلیس اروپا، مدعی است، مسئول وقوع 80 درصد جرائم سایبری، در سطح جهان، همین گروه‌های سازمان یافته هستند. سلسله مراتب فراملی پیچیده‌ی شبکه‌های خلاف‌کار، همکاری‌ها و عملیات تهاجمی‌شان، هدف قرار دادن آن‌ها را به امری دشوار بدل نموده است.

 

از سوی دیگر، مجرمان سایبری، با افزایش قدرت و پیچیدگی حملات خود، دست به عرضه‌ی عمومی خدمات خود در سطح جهان زده‌اند. این امر، سبب گسترش همکاری‌های این هکرها، با گروه‌های تروریستی، کشورهای فاقد توانمندی سایبری و کشورهایی که طی حملات سایبری در پی ناشناس ماندن هستند، می‌شود.

 

ابزارهای موجود در دسترس مجرمان سایبری، فعالیت‌های این گروه‌ها را مخرب و خطرناک‌تر از گذشته کرده است. ارتقای مداوم ابزارهای حمله این گروه‌ها، به خدمات پایه‌ای چون فلش پلیر و ویندوز مایکروسافت را می‌توان به‌منزله‌ی وسیله‌ای  برای غلبه بر پروتکل‌های امنیتی سیستم‌ها، در نظر گرفت. تولید ابزار پنهان‌ساز آی‌پی، چون تور (Tor) و واحدهای پولی نامتعارف، مثل بیت‌کوین نیز، توان مراجع قضایی برای ردیابی این تشکیلات را محدودتر از گذشته ساخته است. جایگزینی بیت‌کوین با واحدهای مالی غیرقابل ردیابی و پیچیده‌تر، در سال جاری میلادی، از جمله مواردی است که کارشناسان بر احتمال بالای وقوع آن، تأکید بسیار دارند.

 

طبق پیش‌بینی بسیاری از محققان امنیت سایبری، رواج واحدهای پولی متنوع، زمینه‌ی مساعدی برای گسترش فعالیت باج افزارها نیز، فراهم کرده است. امری که خطر دیگری، برای سیستم‌های دولتی و خصوصی، محسوب می‌شود.

 

نتیجه

 

به طور کلی، می‌توان سال 2017 را آبستن بسیاری از حوادث ناگوار سایبری دانست. آمارها حاکی از آن است که جرائم و حملات سایبری، در تمام ابعاد و حوزه‌های مختلف، با افزایش همراه خواهد بود. با وجود تلاش‌های بسیار از سوی دولت‌ها و مؤسسات امنیتی، جهان در حال تجربه‌ی فضای سایبری، ناامن‌تر از هر زمان دیگری درگذشته است.

 

ادامه دارد...

 

 منبع : سایبربان