جدیدترین های سیاسی ، اجتماعی

برخی آنقدر با روحیه اشرافی‌گری زندگی کرده‌اند که حقوق‌های ۵۷ میلیونی نیز کفاف هزینه‌های زندگی‌شان را نمی‌دهد.

فساد کمر نظام را خم می‌کند

چهارشنبه, 22 دی 1395 ساعت 19:39 اندازه قلم کاهش اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

 

نماینده سابق مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه فساد کمر نظام را خم می‌کند، گفت: برخی آنقدر با روحیه اشرافی‌گری زندگی کرده‌اند که حقوق‌های ۵۷ میلیونی نیز کفاف هزینه‌های زندگی‌شان را نمی‌دهد.

 

احمد توکلی در پانزدهمین همایش هم‌اندیشی دبیران کانون تربیت اسلامی سراسر کشور اظهار کرد: با توجه به ترکیب سپاه، ارتش و مردم، در جمهوری اسلامی کودتا نمی‌شود؛ انقلاب مخملی را نیز امتحان کردند که موفق نشدند. 

 

تجاوز نظامی به ایران نیز باعث شد وحدت مردم و تحکیم نظام جمهوری اسلامی افزایش یابد اما اگر با فساد مبارزه نکنیم کمر نظام جمهوری اسلامی خم می‌شود. 

 

فاسدان در حکومت تمایل بیشتری به خویشاوندان خود دارند و برای حفظ سمت و توزیع ناعادلانه تلاش می‌کنند، در حقیقت فساد سوءاستفاده از قدرت عمومی برای مقاصد شخصی است.

 

در فساد سیاسی شایسته‌سالاری نقد می‌شود و این مقوله چند مدل دارد از جمله رفیق‌بازی؛ یعنی مناصب و امتیازات به صورت غیررقابتی به افراد واگذار می‌شود و این افراد لایق این پست نیستند.

 

یکی از فارغ‌التحصیلان رشته حقوق با معدل 13/07 بعد از اتمام تحصیل بدون هیچ سابقه اجرایی و اقتصادی به سمت مدیرعامل صندوق مشترک ایران و ونزوئلا در کاراکس انتخاب شد که این فرد حتی زبان انگلیسی هم نمی‌دانست اما به دلیل اینکه معاون بانک مرکزی دایی وی بود در این پست به کار گرفته شد. 

 

یکی دیگر از اشکال فساد پارتی‌بازی است؛ امیرمنصور آریا در سفر به یکی از شهرها نزد یکی از نمایندگان بانفوذ مجلس رفته بود که از طریق او نزد وزیر رفت. برهمین اساس زمان میان ارائه تقاضای آریا برای تاسیس کارخانه تا صدور مجوز صرفا 21 روز طول کشید و این حمایت‌های ویژه مصداقی از فساد است.

 

توکلی ادامه داد: آینده این نماینده مثلا رئیس کمیسیون اقتصاد می‌شود که با تغییر یک تعرفه سودهای میلیاردی را نصیب این فرد خواهد کرد.

 

فساد سیاسی کارایی اقتصادی را در کشور کاهش می‌دهد، در بررسی 49 کشور مشخص شد که اگر فساد غیرقابل پیش‌بینی باشد نرخ سرمایه‌گذاری به 12.08 می‌رسد و 13 درصد تولید هر سال برای سرمایه‌گذاری کنار گذاشته و بقیه مصرف می‌شود اما اگر شاخص فساد کاهش یابد این رقم به 28.5 درصد می‌رسد.

 

آقای روحانی زمانی که رئیس‌جمهور شد از مردم خواست ثروتمندان از دریافت یارانه انصراف دهند اما تعداد افرادی که ثبت‌نام کردند افزایش یافت و این نشانه این است که اگرچه مردم رأی می‌دهند اما خاطرجمع نیستند.

 

بررسی در سال 2008 نشان داد که فساد در این سال 34 میلیارد دلار در ایران بوده است،از این رقم 3 میلیارد دلار برای فراری دادن سرمایه و 31 میلیارد دلار برای کاهش بهره‌وری و تولید بود.

 

http://www.sh59.ir/images/mb/mb068.jpg

 

زمانی که تجمل‌گرایی رخ می‌دهد، درآمد کفاف هزینه‌های زندگی را نمی‌دهد و برخی افراد تلاش می‌کنند تا از طریق کاسبی‌هایی که راه می‌اندازند و استفاده از رانت‌ها ثروت بیشتری را به دست بیاورند. 

 

عجیب است که این افراد چگونه زندگی می‌کنند که حقوق 57 میلیونی کفاف زندگی‌شان را نمی‌دهد و 176 ساعت اضافه‌کار برای خود می‌نویسند؛ این افراد به دلیل آنکه به شیوه اشرافی زندگی می‌کنند درآمدهای فعلی کفاف زندگی‌شان را نمی‌دهد و نخستین اثر منفی روحیه اشرافی‌گری این است که احساس فقر اقتصادی در جامعه ایجاد می‌کند و مردم دائم خود را با این گروه مقایسه کرده و احساس فقر می‌کنند.

 

تجمل‌گرایی باعث افزایش واردات، سرکوب تولید و افزایش فقر می‌شود. همچنین فساد سیاسی باعث می‌شود که سیاست‌های توزیع درآمدی مورد اعتنا واقع نشود. 

 

حکومت بر 3 پایه اعتقادات، کارایی و قانون استوار است،فساد سیاسی اعتقادات را سست می‌کند و مردم با خود می‌گویند آیا این حکومت دینی است؟ این در حالی است که ما براساس احکام اسلام عمل نکرده‌ایم که شرایط اینگونه شده است. 

 

منبع : خبرگزاری تسنیم