جدیدترین های سبک زندگی

زنی که بهترین غنیمت برای شوهرش است

شنبه, 21 شهریور 1394 ساعت 18:23 اندازه قلم کاهش اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

 

دوازده حدیث جالب و قابل تأمل از حضرت علی بن موسی الرضا علیه السلام پیرامون همسرداری و روابط زناشویی را در ادامه گزارش بخوانید.

 

http://sh59.ir/images/master2/rect-1-n.gif  امام ‌رضا علیه‌السلام می‌فرمایند:

«در خانه‏ اى که نام یکى از زنان فاطمه باشد، محرومیت داخل نمى‏ شود.» (۱)

 

 

http://sh59.ir/images/master2/rect-1-n.gif  امام ‌رضا علیه‌السلام می‌فرمایند:

«بعضی زن‌ها براى شوهرشان ‏بهترین غنیمت هستند؛ زنانی‌که به شوهرانشان اظهار عشق و محبت کنند.» (۲)

 

 

http://sh59.ir/images/master2/rect-1-n.gif  امام‌ رضا علیه‌السلام در روایت دیگری می‌فرمایند:

«هیچ فایده‌ای به کسی نمی‌رسد بهتر از این‌که برایش بانویی باشد که نگاه‌کردن به او و مصاحبت با او، موجب شادمانی همسر باشد و در غیاب شوهر، امانت‌دار و حافظ حریم خویش و خانواده و اموال شوهر است.» (۳)

 

 

http://sh59.ir/images/master2/rect-1-n.gif  ابن‌جهم، در روایتی قابل تأمل نقل می‌کند:

نزد امام‌رضا علیه‌السلام رفتم، دیدم که ایشان موهایشان را رنگ سیاه زده بودند. گفتم: فدایت شوم، موهایتان را سیاه کرده‌اید؟ فرمودند: در رنگ‌آمیزی مو پاداش است. رنگ‌کردن موی و آمادگی (با آراستن ظاهر) از چیزهایی است که پاکدامنی زنان را افزون می‌سازد. زنان پاکدامنی‌ها را رها کردند، چون همسرانشان خود را برای ایشان آماده نکردند. (۴)

 

 

http://sh59.ir/images/master2/rect-1-n.gif  و در همین‌ زمینه در روایتی دیگر از قول امام ‌رضا علیه‌السلام به آسیب‌شناسی این رفتار پرداخته شده‌ است: «چه‌بسا که بی‌توجهی مرد به آراستگی ظاهر، سبب گردد که زن از پاکدامنی فاصله بگیرد.» (۵)

 

 

http://sh59.ir/images/master2/rect-1-n.gif  در روایت دیگری از امام‌رضا علیه‌السلام، ایشان بر حقوق مالی زنان تأکید و توجه ویژه داشته و از قول رسول خدا صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌و‌سلم می‌فرمایند: «خداوند متعال هر گناهی را مورد آمرزش قرار می‌دهد، مگر گناه انکار مهر زن...» (۸)

 

 

امام‌رضا علیه‌السلام، به مادر‌بودن زنان نیز توجه ویژه داشته و توصیه‌هایی در این رابطه داشته‌اند.

 

http://sh59.ir/images/master2/rect-1-n.gif  ایشان می‌فرمایند: «به زنان حامله کندر بخورانید تا فرزندی که در بطن دارند اگر پسر است، باهوش و دانا و شجاع و اگر دختر است، خوش‌قیافه و خوش‌اخلاق و... گردد.» (۹)

 

 

http://sh59.ir/images/master2/rect-1-n.gif  در روایتی دیگر، حضرت بر حق مادربودن اشاره‌کرده و می‌فرمایند: «این حق همسر است (به عنوان مادر) که فرزند تا هفت سالگی در دامن او باشد؛ مگر زمانی‌که نخواهد نزد او بماند.» (۱۰)

 

 

http://sh59.ir/images/master2/rect-1-n.gif  و در مرقومه حضرت برای مأمون آمده است: «نیکی به پدر و مادر واجب و لازم است؛ اگرچه مشرک و کافر باشند، ولی در معصیت خدا نباید اطاعتشان کرد.» (۱۱)

 

 

http://sh59.ir/images/master2/rect-1-n.gif  حضرت ‌رضا علیه‌السلام برای وجهه زن‌بودن نیز اهمیت جداگانه‌ای قایل‌ شده و در روایتی ظریف در‌ این ‌زمینه از قول پیامبر اکرم صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلم می‌‌فرمایند: «خداوند به زنان مهربان‌تر است تا مردان، و خداوند هرکس زنی را که میان او و آن زن پیوند خویشاوندی وجود دارد خشنود کند، در روز قیامت خشنود می‌گرداند.» (۱۲)

 

 

پی نوشت:

 

۱. حر عاملی، وسایل‏الشیعه، ج۱۵، ص۱۲۹.

۲. نوری، مستدرک‌الوسایل، ج۲، ص۵۳۲.

۳. وسایل‌الشیعه، ج۱۴، ص۲۲.

۴. وسایل‌الشیعه، ج۱۴، ص۱۸۳.

۵. طبرسی، مکارم‌الاخلاق، ص۴۸۹.

۸. مستدرک‌الوسایل، ج۱۳، ص۳۷۸.

۹. مکارم‌اخلاق، ج۱، ص۱۹۲و۱۹۳.

۱۰. شیخ صدوق، من لایحضره الفقیه، ج۳، ص۲۷۵.

۱۱. بحارالانوار، ج۷۴، ص۷۲.

۱۲. وسایل‌الشیعه، ج۱۵، ص۱۰۴.

 

 

منبع : باشگاه خبرنگاران جوان؛