جدیدترین های سبک زندگی

مادران اینترنتی چه کسانی هستند ؟!

دوشنبه, 04 آبان 1394 ساعت 21:14 اندازه قلم کاهش اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

 

در هر خانواده نقطه گرم و نورانی وجود دارد به نام مادر که حتی در واژه و کلام نمی‌‌توان بزرگی و سخاوتش را وصف کرد.اما امروزه برخی از مادران وجود دارند که با تغییر تفکرات نوظهور جامعه تحت تاثیر قرار گرفته و از اصل زندگی و وظایفشان دور شده‌اند.

 

اکنون وظیفه مادری در برخی از خانواده‌ها آنطور که باید و شاید بین دختران و مادران جوان جانیفتاده است و آنها بدون در نظر گرفتن اهداف و مسئولیت خویش به سادگی از نقش مادری خود نسبت به فرزندانشان عبور می‌کنند.

 

 

فرزندانی که با کتاب تربیت می‌شوند!

رویکرد بخشی از نسل جدید، از سبک زندگی و ایفای نقش مادری نسل‌های گذشته بسیار فاصله گرفته و این مسئله موجب تغییر نوع تربیت و ایجاد شکاف در بین نسل‌ها شده است.

 

مریم ۴۷ ساله خانه‌دار در این باره می‌گوید: گروهی از مادران امروزی، نوع رفتار و تربیت مادران گذشته را قبول ندارند و درپی به وجود آوردن تربیت‌های جدید و به روز از روش‌های مختلف مثل کتاب‌های روانشناسی و مطلب اینترنتی هستند!

 

این مادران حتی در نوع فعالیت و بازی کودکانشان هم دخالت و نظر خود را به کودکانشان تحمیل می‌کنند.مادرانی که خود با قرار گرفتن در موقعیت‌های اجتماعی، قدرت تصمیم‌گیری و اراده ندارند و با همین افکار، به تربیت فرزندان خود می‌پردازند که این روال عواقبی ناگوار را در آینده برای فرزندانشان به دنبال خواهد داشت.

 

 

مادران مجازی؛ مادران حقیقی

 

با توجه به موفقیت در زندگی و تربیت نسل‌های گذشته که در بیشتر موارد مسئولیت‌پذیر، مقاوم و با تدبیر بوده‌اند، می‌توان گفت کم کم این سبک اخلاق و تربیت در برخی خانواده‌ها مسیر منحرفی را به خود گرفته است.

 

زهرا ۵۲ ساله خانه‌دار در خصوص اینگونه مادران می‌گوید: برخی از مادران امروزی تفریح خود را در اولویت قرار می‌دهند و بیشتر اوقات سرگرم فضاهای مجازی هستند و حتی تعدادی از آنان، قرص و شربت‌های خواب‌آور به کودکان می‌دهند که چند ساعتی را با آرامش در شبکه‌های اجتماعی سپری کنند!

 

مادرانی که نه تنها دست‌پخت درست و حسابی ندارند و در امور کارهای منزل مشکل دارند، بلکه فرصت تربیت کودکان خود را هم نداشته و به راحتی به این گونه مسائل که تاثیر مستقیم بر آینده فرزندانشان دارد، بی ‌توجه بوده و به سادگی از دوران بحرانی رشد و بلوغ فرزندان خود غفلت می‌کنند.

 

 

نیاز بیشتر تک فرزندان به حضور والدین

مادران نسل جدیدی هم هستند که با وجود تمامی مشکلات موجود زندگی صبورانه به تربیت فرزندان، حفظ حریم و بنیان خانواده می‌پردازند.

 

منیژه لشکری، کارشناس خانواده در این باره می‌گوید: در هر دوره‌ای ممکن است اینگونه مشکلات وجود داشته باشد.اینکه بگوییم در دوره‌های گذشته این مشکلات وجود نداشته، کاملا اشتباه است.بچه‌های دیروز در کنار پدر و مادرهای معتقد، خواهرها و برادرها شخصیتشان شکل می‌گرفت، اما امروزه به علت رایج شدن تک فرزندی کودکان، نیاز به محبت پدر و مادر دارند، در حالی که بسیاری از والدین پاسخگوی این نیاز اساسی نیستند و یا به طور صحیح نمی‌توانند این نیازها را برطرف کنند.

 

 

آفت شبکه‌های غربی در نهاد خانواده‌ها

امروزه رسانه‌های غربی حضوری جدی را در بین برخی خانواده‌ها پیدا کرده اند و می‌توان گفت بیشتر نابهنجاری‌ها از همین جا شروع می‌شود و تاثیر بسزایی را در نوع نگرش و رفتار در خانواده‌ها برجای می‌گذارد.

 

استفاده از شیوه‌های تربیتی اسلامی، کاهش استفاده و الگوپذیری از شبکه‌های ماهواره‌ای، استفاده از تجارب موفق گذشتگان، از جمله راهکارها در زمینه پرورش حس مسئولیت‌پذیری در مادران نسل جدید جامعه به شمار می‌رود.

 

 

منبع : باشگاه خبرنگاران جوان

مهسا محمدی: