جدیدترین های سلامت و روان

سرطان دنبال شماست، بدوید!

دوشنبه, 13 مهر 1394 ساعت 19:35 اندازه قلم کاهش اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

 

کم تحرکی و بی‌تحرکی امروزه یکی از مشکلات اساسی جوامع بشری است که معضلات متعددی از جمله چاقی و افزایش وزن را برای ما به ارمغان می‌آورد.

 

این افزایش وزن پیامدهای جبران ناپذیری دارد که از آن جمله می‌توان به شیوع بیماری های قلبی- عروقی، دیابت، چربی خون، فشار خون، بیماری های استخوانی و مفصلی و سرطان اشاره کرد.

 

امروزه سرطان، دومین عامل مرگ و میر در کشورهای توسعه یافته و سومین عامل در کشورهای در حال توسعه است. در ایران سالانه حدود ۸۵ هزار نفر به سرطان مبتلا می‌شوند که ۵۵ هزار نفر از آنان جان خود را از دست می‌دهند.

 

ازآنجا که سرطان بيماري سختي است و هيچ‌كسي نمي‌خواهد به آن مبتلا شود. وقتی صحبت از روشهای تشخیص و پیشگیری می‌شود، اغلب مردم کنجکاو می‌شوند این روشها را بدانند.

 

گرچه افراد به يكديگر توصيه مي‌كنند با افزايش مصرف ميوه‌ها و سبزيجات و کم کردن مصرف چربي و غذاهاي آماده، احتمال ابتلا به اين بيماري را به حداقل برسانند که توصیه سودمندی است،  اما نبايد اهمیت ورزش منظم و مداوم را  ناديده گرفت. شايد تصور كنيد ورزش ارتباطي با پيشگيري از سرطان ندارد، اما بايد بدانيد تحقیقات گسترده نشان داده که به كمك ورزش مي‌توان احتمال بروز سرطان را بشدت كاهش داد و در صورت ابتلا، شانس عود مجدد را کاست.

 

به علاوه ورزش طول عمر بیماران مبتلا به سرطان را افزایش می‌دهد. این حقیقت که در حال حاضر سرطان به عنوان قابل درمان ترین بیماری در میان کل بیماری های مزمن در نظر گرفته می‌شود، از اهمیت زیادی برخوردار است. بیش از نیمی از سرطان ها قابل درمان هستند. امروزه مهم ترین روش مبارزه با سرطان اصلاح سبک زندگی و سالم زیستن می‌باشد که ورزش کردن در این میان نقش انکارناپذیری دارد، چراکه باعث کاهش وزن وجلوگیری از چاقی می‌شود؛ مقوله ای که در ابتلا به انواع سرطان می‌تواند مؤثر باشد.

 

 

اهمیت ورزش در درمان سرطان

http://sh59.ir/images/master2/rect-1-n.gif  افراد ورزشکار کمتر دچار یبوست می‌شوند. فعالیت فیزیکی با کاهش زمان توقف مواد سمی در روده ها و بالا بردن سطح مواد ضد سرطان در داخل بدن از خطر سرطان روده بزرگ می‌کاهد. تحقیقات نشان داده که افراد ورزشکار ۳۰ تا ۴۰ درصد شانس کمتری برای ابتلا به سرطان روده بزرگ دارند.

 

http://sh59.ir/images/master2/rect-1-n.gif  ورزش با کاهش مواد شیمیایی التهاب زا در بدن نظیر پروستاگلاندین ها باعث بالا بردن سطح سلامت می‌شود.

 

http://sh59.ir/images/master2/rect-1-n.gif  ورزش با ایجاد تعادل در مصرف انرژی بدن می‌تواند از ابتلا و یا پیشرفت سرطان پروستات در مردان جلوگیری کند.

 

http://sh59.ir/images/master2/rect-1-n.gif  ورزش با تغییر در وزن و سوخت و ساز بدن می‌تواند در ابتلا به سرطان ریه بخصوص در مردان مؤثر باشد.

 

http://sh59.ir/images/master2/rect-1-n.gif  ورزش باعث می‌شود تا شانس عود مجدد سرطان بشدت کاهش یابد و طول عمر بیماران مبتلا به سرطان را تا دو برابر افزایش می‌دهد.

 

http://sh59.ir/images/master2/rect-1-n.gif  گرچه نظرهای متفاوتی در مورد زمان و شدت ورزش برای پیشگیری از ابتلا و پیشرفت سرطان وجود دارد، اما به طور کلی ۳۰ تا ۶۰ دقیقه ورزش روزانه از نوع متوسط تا شدید لازم است تا بتوان به طور مؤثر از ابتلا به سرطان هایی نظیر روده بزرگ پیشگیری کرد.

 

http://sh59.ir/images/master2/rect-1-n.gif  راهپیمایی تند، دویدن یا دوچرخه سواری ورزش های مناسبی هستند که می‌توان از آن استفاده کرد.

 

http://sh59.ir/images/master2/rect-1-n.gif  یکی از نکته‌های مهم منظم و مداوم بودن این فعالیت هاست؛ در واقع  باید ورزش جزئی از برنامه روزانه زندگی مان شود؛ بنابراین  اگر علاقه‌مند نیستید که سالهای آخر عمر خود را در بیمارستان ها و مطب های پزشکان بگذرانید و اندوخته های خود را به جای خرج درمان صرف لذت بردن از زندگی بکنید.

 

http://sh59.ir/images/master2/rect-1-n.gif  ازهمین  امروز ساعتی از روز خود را به ورزش اختصاص دهید. شاید چند روز اول سخت باشد، ولی پس از  ۲ تا ۳ هفته که لذت احساس سلامت پس  از ورزش را چشیدید، مطمئن باشید کنار گذاشتن آن سخت خواهد بود.   

 

 

منبع : باشگاه خبرنگاران